İçeriğe geç

Manifests (TR)

Dolunay Manifesto III

28 Nisan 2017

Sanatta Görünürlük Festivali, İstanbul

(Yazı: 29 nisan; 00:59)

Bu Dolunay’ın bana çokça dokunan anlarından en keskin olanı sahnedeki ilk provam ve oradaki prodüksiyon organizasyonuydu. Kabile Sahne’nin güzel insanlarından Mahir ve Pınar’ın ışık, sahne, akış hazırlıklarında yanımdaki profesyonel, işini bilen ve buna saygı ve değer veren hallerine, o iş yapış haline aşık oldum.

Hayatımdan hep güzel insanlar geçiyor, düşük oranlı %1’i saymıyorum. Güzel insanlar da kalıyor. Hayatta yaşadığım her şeyin doğru zamanda, doğru şekilde istediğim gibi olduğunu, bu hayat sürecinde doğrudan veya dolaylı yanımda olan herkesin bana destek olduğunu bilmekle beraber uzun süredir yakınlarımda olan kişilerin hep benden bir şey isteyerek bana geldiklerini yaşıyorum. Benim için bir şey yapmak isteyen de kendiliğinden, kendince yapıyordur muhakkak. Ancak, ışıkları organize ettiğimiz sırada ben şöyle mi böyle mi diye düşünürken bana “sen ne istiyorsun, tam istediğin gibi olsun” diyen bir ifade anında bir anlık şok yaşadığımı ve belki hala o anın zihnimdeki yankısını yaşıyorum. Sanki bugüne kadar kimse bana bunu sormamış gibi ki bence gibi değil, öyle. Ve üstüne istediğimi tam istediğim gibi hazır bir şekilde bana verdiler.

Türkiye gibi duygusal bir toplumda, hallerin iş kalitesinden çok hatırla gönülle yürümesinde (bu her zaman geçerli değil) sadece işimizi yapmak, işimizi iyi yapmak üzere orada olmak nerelere yücelttiğimiz ya da tam tersi nerelere yerdiğimiz kişi ve işlerin arasında görsellikten öte çok şeyin olmasının net yansımasıydı bu çalışma şekli.

Kişisel boyutunda ise dediğim gibi, birinin bana gelip, benim için ne düşündüğünden önce, benden veremeyeceğim ya da vermek istemediğim şeyleri istemeden önce bana ne istediğimi sorması ve bunu tam olarak teslim etmesi yok hayır daha önce yaşadığım bir şey değil. Umarım ama tekrar olur. Güzel, kaliteli işler olur. Güzel insanlarla olur. Eminim güzel olur…